VILIA Auto


Základní charakteristika:

Bakelitový fotoaparát Vilia, umožňující automatické nastavení expozice, byl vyráběn v letech 1973-1985. Prakticky je totožný s fotoaparátem Vilia. Odlišuje ho od něj výrazný, světlocitlivý CD-S senzor, který zabírá celé okruží čočky objektivu.

Je požit stejný objektiv jako u fotoaparátu Vilia ( tříčočkový, 40 mm, Triplet 69-3, f4 ). Ale okruží přední čočky objektivu je osazeno CD-S senzorem umožňujících automatické nastavení expozice. Clonu lze nastavit i ručně páčkou na spodní straně objektivu. Její hodnoty pro správnou expozici se zobrazují na stupnici také v hledáčku. Přístroj nepoužívá žádné baterie. Pracuje jen s napětím vzniklým na seleniovém senzoru.

Zaostřuje se naslepo podle stupnice v metrech na prstenci na vzdálenost 0,8, 1,2m, 1,5, 2, 2,5, 4, 8 metrů a nekonečno. Clonu lze nastavit v hodnotách 16, 11, 8, 5,6 ,4 a A (Auto). Čas upravuje přístroj a není možné ho nastavit ručně.

K převíjení filmu a natažení závěrky slouží páka na zadní straně přístroje. O počítadle platí to co jsem napsal u fotoaparátu Vilia. Tj., že je netradičně a zcela nesmyslně umístěno na spodní straně fotoaparátu. Na spodní straně se dále nachází závit pro stativ a tlačítko pro odjištění zpětného přetáčení filmu. Převíjí se pomocí sklopné kličky na horní straně přístroje.

Přístroj jsem pořídil na Aukru za necelou stokorunu. Ukázalo se, že plně funkční, včetně měření expozice. A tak jsem ho spolu s filmem Kodak Color Plus 200 vzal na výlet do Benátek. Výsledné fotografie jsou všechny pořízeny v automatickém režimu. Vyvolání a skenování je výsledkem výhodného balíčku ve fotocentru FotoŠkoda.


http://www.sovietcams.com/Vilia Auto


Vilia Auto Vilia Auto
Vilia Auto Vilia Auto


Venezia

gondoly

Venezia

Rialto

Venezia

Grande

Venezia

tržiště

Venezia

Grande

Venezia

kanál





(c) 2016 Petr Pokorný